Wimbledon’da şampiyon belli oldu

carlos alcaraz carlos alcaraz

Wimbledon’da final maçında kazanan Carlos Alcaraz şampiyon oldu.

Sezonun üçüncü grand slam tenis turnuvası Wimbledon tek erkekler finalinde 20 yaşındaki İspanyol Carlos Alcaraz, 36 yaşındaki Sırp Novak Djokovic’i 3-2 yenerek şampiyon oldu.

İngiltere’nin başkenti Londra’nın ev sahipliği yaptığı turnuvanın tek erkekler final mücadelesinde dünya 1 numarası Alcaraz ile 2 numaralı seribaşı Djokovic karşılaştı.

İlk sette rakibine net bir üstünlük sağlayan Djokovic, 5-0 öne geçtiği seti 6-1’lik skorla kazandı.

Çekişmeli geçen ikinci seti ise Alcaraz, 7-6 önde tamamladı. Karşılaşmanın 3. setinde ise Alcaraz, 3-1 öndeyken setin sadece beşinci oyunu 26 dakika sürdü ve İspanyol raket oyunu alarak 4-1 öne geçti. Alcaraz, seti de 6-1 kazanırken Sırp raket karşısında setlerde 2-1 öne geçti.

Karşılaşmanın ilk seti 34 dakikada 6-1 biterken üçüncü set yine 6-1 sona ermesine rağmen 1 saat sürdü.

Djokovic, 4. seti 6-3 kazanarak maçı setlerde 2-2 eşitliği getirerek karşılaşmayı son sete taşıdı.

Son seti de 6-4 kazanan geçen yılın ABD Açık şampiyonu İspanyol raket, Wimbledon’da ilk kez finale yükseldikten sonra 4 saat 42 dakika süren finali kazanarak ilk şampiyonluğuna da ulaştı.

Wimbledon’da 7 olmak üzere 23 grand slam şampiyonluğu yaşayan Sırp tenisçi Djokovic ise bu kez Wimbledon finalinde kaybetti.

Djokovic tarihi rekorları egale etme şansını kaçırdı

Erkeklerin 2 numaralı seribaşı Djokovic, 8. zaferine ulaşabilseydi Roger Federer’in elinde tuttuğu Wimbledon’da en fazla şampiyonluk yaşayan erkek tenisçi rekoruna ortak olacaktı.
36 yaşındaki Djokovic ayrıca 24 şampiyonlukla “tarihin en fazla grand slam turnuvası kazanan tenisçisi” unvanının sahibi Margaret Court’u da yakalayacaktı.

Kadınlar şampiyonu Vondrousova

Wimbledon tek kadınlar finalinde Ons Jabeur’ü 2-0 mağlup eden Çek raket Marketa Vondrousova, şampiyon oldu.
Kaynak: 

Leave a comment

Your email address will not be published.


*