Noma Noha Akugue, Hamburg şampiyonluğunu hedefliyor

Noma Noha Akugue Noma Noha Akugue

207 numaralı sıralamada yer alan genç oyuncu Noma Noha Akugue, Hamburg’da Steffi Graf’ın 1992 yılındaki şampiyonluğundan bu sonra ilk Alman şampiyon olmayı hedefliyor.

Gençler hayallerini süslüyor. ATP‘nin Alex Michelsen‘ı, ikinci kariyer ATP ana tablosundaki finaline (Newport, R.I’deki Hall of Fame Open’ta) ulaştıktan bir hafta sonra, Noma Noha Akugue da WTA debutunda aynı başarıyı gösterdi.

Hamburg doğumlu 19 yaşındaki Akugue, Nijerya göçmeni bir ailenin çocuğu olarak, Cuma günkü yarı finalde NC State mezunu 19 yaşındaki Diana Shnaider‘ı 6-3, 6-3 yenerek çıkış yapmaya devam etti.

Bu haftaki WTA 250 etkinliğindeki performansı, tüm rakiplerinin seribaşı olmamasına rağmen oldukça etkileyici oldu. Avustralyalı Storm Hunter‘a karşı ikinci turda 0-6, 7-6(2), 6-4’lük bir geri dönüşle maç puanı kurtardı; ve eski Roland Garros yarı finalistlerinden Martina Trevisan‘a karşı çeyrek finalde 5-7, 6-4, 7-5’lik bir geri dönüş daha gerçekleştirdi.

76 numaralı Top 20 oyuncusu Trevisan‘ı yenmek, genç oyuncunun şimdiye kadarki kariyerindeki en iyi galibiyetiydi. 207 numarada olan Akugue, son iki haftada Top 200 dışındaki ikinci oyuncu oldu; geçen hafta 19 yaşındaki Maria Timofeeva, o sırada 246 numarada olan bir şanslı kaybeden olarak Budapeşte’de şampiyonluk yaşamıştı.

“İnanamıyorum! Çok mutluyum ve konuşacak kelimelerim yok. Beni desteklemeye gelen herkese teşekkür ederim,” Shnaider’ı mağlup ettikten sonra soluksuz bir şekilde konuşan Noha Akugue  “Sandra’ya (turnuva direktörü) bana wild card ve bu fırsatı verdiği için teşekkür etmek istiyorum.”

Fellow ilk kez yarı finale çıkan Shnaider‘a karşı, Noha Akugue, bazı heyecanlarını kabul etse de, baskı altında soğukkanlıydı. Yüzleştiği altı servis kırma fırsatının tamamını kurtardı: ilki açılış setinde 2-1’de servis attığı sırada beş tanesi ve diğer bir tanesi maçı kazanmak için servis attığı sırada oldu.

“Kendi oyunuma bağlı kalmaya çalıştım ve servisime odaklandım, ve işe yaradı,” Noha Akugue,18 oyunun 15’inde winner vuruşu yaptı.

WTA‘ya göre, 2020 yılında 17 yaşındayken Noha Akugue, Almanya Ulusal Şampiyonaları tarihindeki en genç kazanan oldu ve son 12 ayda hızla yükselmeye devam etti. 2022’nin başında 720 numarada olan 1.70 boyundaki solak, geçtiğimiz sezon ITF Dünya Tenis Turu‘nda (WTA Turu’nun alt kategorisi) yedi final oynadı, ancak bu finallerin altısını kaybetti.

Cumartesi günü düzenlenecek finalde şansının değişeceğini ve masalsı bir sona ulaşacağını umuyor. Karşısında dünya sıralamasında 60 numarada olan veteran Arantxa Rus var, o da kariyerinin en iyi tenisini oynuyor ve ilk kez WTA tekler finaline yükseliyor. 32 yaşındaki 7 numaralı seri başı Rus, kariyerindeki en yüksek sıralamayla bu haftaya girdi ve son 16 yıldır ilk kez WTA tekler finaline yükselen en yaşlı oyuncu oldu.

Genç oyuncu, 1992’deki Steffi Graf‘tan bu yana Hamburg’daki ilk Alman şampiyonu olmayı hedefliyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*