Caroline Wozniacki ve büyük geri dönüş

Caroline Wozniacki Caroline Wozniacki

Tenis, “emekli olmak” kelimesini kullanmayı bırakmalı.

2022 BNP Paribas Açık’tan Caroline Wozniacki Röportajı,

2020 yılında Avustralya Açık’a katılmadan hemen önce tenis kariyerimi sonlandırdığımı duyurdum. Orada üçüncü turda Ons Jabeur’a üç setlik bir mağlubiyet yaşadım ve stadyumdaki herkes ‘Sweet Caroline’ şarkısını söyledi. Bu duygusal bir an oldu. Hem buruk hem de tatlıydı. Ama aynı zamanda, bu benim için doğru olan şey olduğunu biliyordum.

Eski WTA 1 numaralı oyuncusu Caroline Wozniacki, yakın zamanda Vogue dergisinde yapılan bir özel röportajda, bu yazın tenise dönüşünü duyuruyor.

Caroline Wozniacki‘nin geri dönüşü hoş bir sürpriz, ancak reklamlarda gerçekliği korumak adına tenisin “emekli olma” kelimesini kullanmaktan vazgeçmesi gerekiyor. Bu kelime dünya genelinde olduğu gibi tenis dünyasında da gerçek anlamına gelmiyor.

Gittikçe daha çok, duvara toslayan ve bir mola hak eden yıldızlar, büyük bir şovla “emekli oluyorum” diye duyuruyorlar, ancak sonradan pişmanlık yaşıyorlar. Bu sürecin bir oyun olduğunu göstermek için yeterince fazla geri dönüş gördük.

Tutkunun tekrar alevlenmesinde ya da nispeten genç bir yıldız sporcunun fikir değiştirmesinde hiçbir sakınca yok. Görünüşte erken bir çıkış dramatik bir cazibeye sahip ve reklam ve taze gelir fırsatları açısından önemli yan faydaları var, bunlar “veda” turneleri ve gösterileri de içeriyor. Ancak niyetine bakılmaksızın gerçek bir veda olmadığında bu yanıltıcı oluyor.

“Tenisçilerin (emekli olduktan sonra) birçoğu, geri dönüp oynamayacaklarını düşünüyorlar. Artık yeter diyorlar ve kariyerlerine nokta koyuyorlar,” diyor  Pam Shriver. “Sonra harika bir iş olduğunu anlıyorlar ve ‘pişmanlık yok’ aşamasına ulaşmadılarsa pek zamanları kalmıyor. Bu yüzden geri dönüyorlar.”

Caroline Wozniacki

Caroline Wozniacki

Emekli olarak, Wozniacki, çoğunlukla kadınlardan oluşan eski 1 numaraların A-listesine katıldı ve Margaret Court ile başlayanlar arasında yer aldı. Martina Navratilova da dönme kapısında tam bir tur attı ve onu Martina Hingis, Justine Henin ve Kim Clijsters (üç kez kendini geri çeken bir seri emekli) takip etti. Şimdi kimin sıradaki olduğunu merak etmek doğal: Ash Barty mi? Onun kredisine, Serena Williams, durumunu belirsiz bırakma konusunda bilgece davrandı.

Diğer şampiyonlar, oyunu bırakma kararlarında daha emin ya da emekliliğin karanlığına hafifçe bir şekilde yolculuk etmeyi tercih etti.

Chris Evert “Wimbledon’da kendi düşük profilli veda törenim hakkında konuşurken 34 yaşındaydım ve tükenmiştim,” dedi. “Geri dönmeyeceğimi biliyordum. İlk çocuğumu doğurmuştum ve işte tam olarak bu.”

Üç Grand Slam şampiyonluğu ve diğer bir eski 1 numaralı oyuncu olan Angelique Kerber, yaklaşık bir yıl önce sessizce uzaklaştığında Hingis ya da Wozniacki gibi büyük bir emeklilik açıklaması yapmayı tercih etmedi. Kerber‘ın yaşına (35) bakılırsa, üç Grand Slam şampiyonu ve yeni anne olan Kerber’ın tur’a dönmesi pek olası değil. Bir gün emekliliğini resmi olarak duyuracak.

Geleneksel olarak, yaralanma veya kronik hastalık gibi hafifletici nedenler, erken emekli olmaya yol açmıştır. Adil olmak gerekirse, Wozniacki, romatoid artrit ile mücadelesini emeklilik nedeni olarak gösterdi. Haziran 2020’de yapılan son “veda” sergisinden bir ay sonra evlendi ve bir yıl sonra iki çocuğundan ilkinin doğumunu yaptı.

Wozniacki, RA hastalığıyla başa çıkmanın yönetilebilir hale geldiğini belirtti. Vogue dergisine verdiği demeçte, “Uzun aranın iyileşmem için mucizeler yarattığı görünüyor” dedi. Görünüşe göre “pişmanlık duymama” aşamasına ulaşmamış çünkü tam anlamıyla geri dönüşü birkaç gün içinde başlıyor.

“Kimse emeklilik iddiasına güvenemez” dedi Shriver. “Tennis, ömür boyu süren bir spor, değil mi? Yani geri dönmek için inşa edilmiştir. Bazen bir mola ihtiyacınız olur, bu yüzden emekli olursunuz. Sonra özlersiniz ve düşüncenizi değiştirirsiniz.”

Birçok oyuncunun tekrar emekli olmasıyla kişisel geçmişlerindeki bağlayıcı etkenler, iki bileşenden oluşur: para ve annelik. Üst düzey yıldızlar, dar profesyonel yaşamın talepleriyle sıkıştıklarında genç yaşta çiplerini alıp oyundan ayrılmak için kaynaklara sahiptir. Birçok oyuncu çocuk sahibi olma arzusunu hisseder. Ancak ne kadar zengin olursanız olun, tatmin satın alınamaz ve “normal” bir yaşama geçiş göründüğü kadar kolay değildir. Hatta ebeveynlik coşkusu zamanla azalır.

Tekrar emekli olan oyuncular için, daha az başarılı annelerin karşılaştığı birçok engel yoktur, ancak turdan uzun bir ara hala önemli finansal etkileri vardır. Eski 1 numaralı oyuncu, takımda bir veya daha fazla çocuk bakıcısıyla seyahat etmeyi ve yeterli mahremiyet ve dinlenme zamanını garanti etmek için yeterli otel odası rezervasyonu yapmayı kendisine uygun kılabilir.

Tur, daha az başarılı anneler için yaşamı biraz daha kolaylaştırdı, bunun kısmen 1984 “Terry Holladay Kuralı” sayesinde oldu. Bu kural, oyunculara çocuk doğurduktan sonra bir yıl içinde tur geri dönüş yaparlarsa altı turnuva ana tablosuna geri dönmelerine izin verir.

Caroline Wozniacki

Caroline Wozniacki

Terry Holladay, kuralın katalizörü, adını taşıyan kuralın tanıtıldığı yıl olan yıl içinde kariyerinin en yüksek sıralamasını 39 olarak elde etti. Kendisiyle yakın zamanda yapılan bir röportajda, uzun zamandır bir tıbbi durumun çocuk sahibi olmasını engelleyeceği söylendiğini ancak 1982’nin başlarında hamile kaldığını (“Çok mutlu oldum” dedi) ve daha sonra bir kız çocuğu olan Tasha’yı doğurduğunu belirtti.

Ekonomik zorunluluk Holladay‘ı tekrar turda mücadele etmeye itti. O dönemde turnuvalarda (şu anda yaygın olan) denetimli çocuk bakım tesisleri diye bir şey yoktu. Paula Smith ve Alicia Moulton gibi oyuncular, Tasha’ya turnuvalarda bakmaya yardımcı oldular, ancak kendi maçlarıyla ilgilenmek zorundalardı.

Holladay, “İnsanlara yalvarmak zorunda kaldım, bu çok stresliydi” dedi.

Holladay, kızıyla beş yıllık heyecanlı bir dönemi seyahat etti, ta ki Tasha anaokuluna gitmeye ve daha istikrarlı bir hayat sürmeye hazır olana kadar. Holladay, şu anda tekrar emekli olma planı olmadığını söyledi.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*